• Školní poradenské pracoviště
  • Podpora psychologa v době koronaviru

Vážení a milí rodiče,

současná epidemie a opatření s ní spojená nás staví do neobvyklé situace a je pro všechny z nás novou výzvou. Nutí nás přemýšlet a pohotově reagovat na aktuální dění, řešit pro nás dosud neznámé situace, přehodnocovat své postoje i každodenní plány, nebo třeba trávit čas jiným způsobem, než jsme zvyklí. Tyto a další okolnosti pro nás mohou být zatěžující a mohou v nás (a to jak v dospělých, tak v dětech) vyvolávat rozmanité negativní myšlenky a pocity (například obavy, strach či nejistotu směrem do budoucna). Nenechme se jimi zahltit a pojďme společně zaměřit pozornost na to, co pro sebe můžeme udělat a co pro nás v tomto období může být nápomocné.

Ráda bych Vám nabídla několik doporučení odborníků, která Vám i vašim dětem mohou pomoci toho období snadněji zvládat. Věřím, že mnoho z uvedených věcí již děláte a uplatňujete, přesto by to pro někoho z Vás nebo někoho z Vašich blízkých mohlo být inspirativní. V materiálech naleznete také podněty k tomu, jak o koronaviru hovořit s dětmi a obzvláště hezky zpracovaný je materiál vysvětlující aktuální dění v podobě komiksu, který ocení zejména děti mladšího věku. Nechybí zde ani nápady na aktivity a hry, které děti mohou hrát se svými prarodiči či jinými blízkými, a to online a z bezpečí domova. Podpůrné materiály zde pro Vás budu průběžně doplňovat a aktualizovat.

Dále bych Vás ráda ujistila, že přestože nám současná situace neumožňuje vidět se osobně, stále jsem tu pro Vás - pro Vás rodiče i pro Vaše děti - naše žáky. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz anebo pokud bych Vás mohla nějak podpořit, neváhejte se na mě obrátit a kontaktovat mě na e-mailu (l.brachaczkova@zs-klokanek.eu). V případě, že byste uvítali spíše rozhovor nebo osobní konzultaci, je možné se předem domluvit na termínu a poté konzultovat prostřednictvím Skype. Tato nabídka samozřejmě platí také pro děti (např. pokud si budou chtít o čemkoliv popovídat, svěřit se, sdílet své pocity anebo řešit něco, co jim dělá starosti). Jistě najdeme způsob, který Vám bude vyhovovat nejlépe.

Pokud byste si přáli pohovořit si o Vaší situaci spíše s někým jiným, v materiálech ke stažení naleznete také kontakty na jiné odborníky (telefonické linky, online podporu), kteří se Vám budou rádi věnovat.

Pěstujme to, co se nám již v podobných situacích osvědčilo. Využijme toho, co každému z nás konkrétně pomáhá (činnosti a aktivity, techniky relaxace, podpora okolí apod.). Zachovejme si nadhled, pozitivní myšlení a také dostatek humoru, se kterým je svět hned o něco veselejší.

Věřím, že společnými silami se nám podaří toto období překonat a že si z něj odneseme i mnoho využitých příležitostí, které se nám nyní nabízejí - třeba spoustu společných zážitků “všedního” dne prožitých se svými nejbližšími.

Přeji Vám z celého srdce mnoho pevného zdraví a veselou mysl.

Vaše školní psycholožka