Vážení rodiče,

současná epidemie a opatření s ní spojená nás staví do neobvyklé situace a je pro všechny z nás novou výzvou. Nutí nás přemýšlet a pohotově reagovat na aktuální dění, řešit pro nás dosud neznámé situace, přehodnocovat své postoje i každodenní plány, nebo třeba trávit čas jiným způsobem, než jsme zvyklí. Tyto a další okolnosti pro nás mohou být zatěžující a mohou v nás (a to jak v dospělých, tak v dětech) vyvolávat rozmanité negativní myšlenky a pocity (například obavy, strach či nejistotu směrem do budoucna). Nenechme se jimi zahltit a pojďme společně zaměřit pozornost na to, co pro sebe můžeme udělat a co pro nás v tomto období může být nápomocné.

Ráda bych Vám nabídla několik doporučení odborníků, která Vám i vašim dětem mohou pomoci toho období snadněji zvládat. Věřím, že mnoho z uvedených věcí již děláte a uplatňujete, přesto by to pro někoho z Vás nebo někoho z Vašich blízkých mohlo být inspirativní a užitečné. V jednotlivých záložkách naleznete doporučení ve vztahu k dětem, obecně platná doporučení, ale také náměty a tipy na aktivity, které mohou děti provádět doma.

Dále bych Vás ráda ujistila, že přestože nám současná situace neumožňuje vidět se osobně, stále jsem tu pro Vás - pro Vás rodiče i pro Vaše děti - naše žáky. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz anebo pokud bych Vás mohla nějak podpořit, neváhejte se na mě obrátit a kontaktovat mě na e-mailu (l.brachaczkova@zs-klokanek.eu nebo l.misiarzova@zs-klokanek.eu). V případě, že byste uvítali spíše rozhovor nebo konzultaci, je možné se předem domluvit na termínu a poté konzultovat prostřednictvím Google Meet nebo Skype. Tato nabídka samozřejmě platí také pro děti (např. pokud si budou chtít o čemkoliv popovídat, svěřit se, sdílet své pocity anebo řešit něco, co jim dělá starosti).

Pokud byste si přáli pohovořit si o Vaší situaci spíše s někým jiným, v materiálech naleznete také kontakty na jiné odborníky (telefonické linky, online podporu), kteří se Vám budou rádi věnovat. Jako rodiče můžete využít také rodičovskou linku, na kterou se můžete obracet i anonymně, volat, chatovat nebo kontaktovat e-mailem a poradit se o tom, co Vám v souvislosti s dětmi dělá starosti.

Pěstujme to, co se nám již v podobných situacích osvědčilo. Využijme toho, co každému z nás konkrétně pomáhá (činnosti a aktivity, techniky relaxace, podpora okolí apod.). Zachovejme si nadhled, pozitivní myšlení a také dostatek humoru, se kterým je svět hned o něco veselejší.

Věřím, že společnými silami se nám podaří toto období překonat a že si z něj odneseme i mnoho využitých příležitostí, které se nám nyní nabízejí - třeba spoustu společných zážitků “všedního” dne prožitých se svými nejbližšími.

Přeji Vám z celého srdce mnoho pevného zdraví a veselou mysl.

Vaše školní psycholožka