Školní metodik prevence je pracovník školy, který vykonává metodické, koordinační, informační a poradenské činnosti s cílem předcházet výskytu rizikového chování dětí a žáků.

Standardní činnosti školního metodika prevence jsou vymezeny vyhláškou č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. O svých činnostech vede metodik prevence písemnou dokumentaci v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů.

Co školní metodik prevence dělá?
  • vytváří a realizuje minimální preventivní program – sledování rizik vzniku a projevů sociálně patologických jevů a jejich řešení
  • realizuje a koordinuje aktivity zaměřené na prevenci záškoláctví, závislostí, agresivity a dalších sociálně patologických jevů
  • monitoruje výskyt sociálně patologických jevů či jejich rizika
  • poskytuje přímou pomoc žákům a jejich rodičům s rizikem či projevy sociálně patologických jevů
  • koordinuje spolupráci školy s Policií ČR, krizovými centry, kurátory a dalšími odborníky
  • spolupracuje při zajišťování besed a přednášek a aktivit pro třídní kolektivy
  • koordinuje vzdělávání pedagogických pracovníků
  • poskytuje informační a metodické materiály
  • aktivně spolupracuje s rodinou v případě krizové intervence

Kdo je v naší škole metodikem prevence?

Funkci školního metodika prevence v naší škole vykonává Kamila Hladišová.

Kamila Hladišová je vychovatelkou a školní metodičkou prevence na naší škole. Na Střední a vyšší zdravotnické škole v Ostravě – Vítkovicích vystudovala obor Fyzioterapeut. Pokračovala studiem programu akreditovaného MŠMT Studium pedagogiky – speciální modul pro asistenty pedagoga a absolvovala také kvalifikační studium Studium pedagogiky podle §22, odst. 1, písm. b) z. č. 563/2001 Sb. k výkonu činnosti pedagoga volného času. V rámci dalšího vzdělávání absolvovala vzdělávací programy:

• Terapeutická práce s dětmi jako součást výchovného procesu
  • Výchova ke zdraví a zdravému životnímu stylu
  • Pedagogické studium speciální pedagogiky pro učitele praktického vyučování, odborného výcviku a vychovatele
  • Sociálně psychologické vzdělávání orientované na problematiku výchovy, prevence a poradenství
  • Studium k výkonu specializovaných činností – prevence sociálně patologických jevů
  • Sociálně psychologický výcvik

Příklady absolvovaných školení a kurzů (certifikáty):

• Synergetická reflexní terapie
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Hry jako prevence závislostních poruch
  • Hry s hudbou a s prvky mutikoterapie
  • Pohybem a hrou – podněcujeme osobnostní vývoj dítěte
  • Zážitková prevence I.

Kromě realizace preventivních aktivit ve škole vede rovněž i odpolední školní družinu.

Jak můžete kontaktovat školního metodika prevence?

Školního metodika prevence můžete kontaktovat osobně ve škole (na ulici Paskovská v Ostravě-Hrabové), nebo telefonicky na čísle: 723 154 249, případně také e-mailem: k.hladisova@zs-klokanek.eu.

Individuální schůzku je možné sjednat po předchozí domluvě.

Zajímavé a užitečné odkazy a dokumenty:

KYBEŠIKANA

www.ovce.sk

www.kybersikana.eu

www.nebutobet.cz

ŠIKANA

www.minimalizacesikany.cz

www.sikana.org

www.sikana.cz

SEBEPOŠKOZOVÁNÍ:

psychologie.doktorka.cz/zpusoby-sebeposkozovani

www.spondea.cz

wikipedie.org (sebepoškozování)

Praktické rady a postupy pro rodiče

Vážení rodiče,

v tomto článku Vám nabízíme praktické rady a postupy v oblasti návykových látek.

„Věřit si jako rodiče je stejně důležité – a stejně náročné – jako důvěřovat našim dětem.“ – Wendy Priesnitz