Itálie
Erasmus Florencie
Litva
Hra neapol
Ada1
Ada 2
Avi 1
Avi 2
Bonus

  • Úvod
  • Školní projekty
  • Be ROCK(Y)! 2022/2023
  • Projektové dny

Ve čtvrtek 20.4.2023 jsme pro naše žáky 2. stupně v rámci projektu Be ROCK(Y)! připravili projektový den s názvem ODOLfest!, který se odehrával v duchu aktivit na podporu psychické i fyzické odolnosti a zocelení v mnoha užitečných dovednostech. Zajímá Vás, co všechno se žáci naučili, co si vyzkoušeli i vyrobili? Pojďme se na to podívat.Na naše žáky čekala celkem tři stanoviště, kde probíhaly jednotlivé aktivity. Na stanovištích se žáci ve skupinách postupně střídali. Jedno ze stanovišť si kladlo za cíl naučit žáky vázat uzly - tedy dovednost, která se jim může hodit v nejrůznějších situacích (např. při balení věcí, v přírodě, na táboře, při nutnosti odtáhnout nějaké břemeno, spojení a zavěšení materiálu...). Vázat základní uzly si vyzkoušeli na různých tloušťkách lan. A pokud se jim podařilo nezamotat se, tak si z tohoto workshopu odnesli užitečné informace a dovednosti pro praktické použití v běžném životě.

Další stanoviště bylo tvořivě hravé a zároveň praktické. Naši žáci se totiž naučili plést a vyrábět survival náramky. Co to "survival náramek" vlastně je? Jedná se o tzv. "náramek přežití" spletený z několika metrů padákové šňůry (tzv. paracord) o tloušťce 4 mm (v našem případě jsme použili klasický paracord 550 typ III.) s nosností až 250 kg, který je možné kdykoliv v případě potřeby rozmotat a použít. A to buď vcelku (např. v přírodě při vyrábění přístřešku či ukotvení stanu, jako náhradu tkaniček do bot, jako náhradu opasku, pro svázání materiálu apod.), anebo jej rozstřihnout a využít tenká nylonová vlákna, která jsou uvnitř (celkem jich je v našem případě sedm). Ty se následně dají použít kupříkladu pro vytvoření sítě na chytání ryb, jako lanko do prutu, podpalový materiál apod. Žáci měli možnost vybrat si z různých barevných odstínů paracordu, a tak si každý hravě našel "ten svůj" pravý barevný náramek. Podívejte se, jak se to žákům dařilo!


Poslední stanoviště od žáků vyžadovalo aktivní nasazení, odhodlání, zápal pro týmového ducha, pohybové dovednosti a také schopnost vyhodnocovat riziko. O čem je řeč? Třetí workshop se totiž věnoval základům sebeobrany. Pod vedením instruktora z organizace SORUDO se zvlášť dívky a zvlášť chlapci učili, jak se chytře a bezpečně ubránit proti případnému fyzickému napadení a zároveň jak umět společně ubránit své kamarády v případě konfliktu či nouze. Neboť kdo je připraven, není překvapen a my chceme naše žáky učit, jak si poradit i v rizikovějších sociálních situacích. A šlo jim to skvěle!

Celý projektový den a uskutečněné aktivity se vydařily a těšíme se na další zajímavé akce na podporu nejen psychické odolnosti našich žáků.

DALŠÍ PROJEKTOVÝ DEN JE TADY! A TENTOKRÁT JSME SI HO UŽILI VŠICHNI!
Ve čtvrtek 25.5.2023 jsme ve spolupráci se žáky 2. stupně připravili projektový den s názvem ROCK(eři) SPOLU! Protože není rocker jako ROCK(er), tento den se nesl v duchu malých - velkých přátelství, spolupráce a sdílené radosti z tvoření, sportování, zocelení se v dovednostech užitečných pro život a podpoře psychické odolnosti. Naši druhostupňoví žáci tak předali své zkušenosti a nabyté dovednosti svým mladším kamarádům z 1. stupně. Pojďme se podívat, co vše si společně vyzkoušeli a zažili.


Na žáky čekala série stanovišť s různými aktivitami. Naši mladší žáci si tak pod vedením těch starších mohli vyrobit survival náramek z paracordu, překonat několik překážek vyžadujících obratnost a pohybovou zdatnost v rámci sportovních her anebo si vyrobit klíčenku - ať už se zcela vlastním námětem, případně si vybrat z připravených obrázků či nechat si vyrazit klíčenku s důležitými telefonními kontakty na složky záchranného systému. Kromě toho si mohli nechat něco zajímavého namalovat na obličej a také ověřit své znalosti ze zdravovědy a poskytnutí první pomoci při běžných úrazech díky tzv. "zdravízům," tedy kvízům ze zdravovědy. Nikdo z tohoto dopoledne neodcházel s prázdnou. Nechybělo ani vitamínové občerstvení v podobě čerstvého ovoce a dostatek tekutin. Celá akce se nesla v duchu radosti a přátelského veselí, přestože bylo počasí zpočátku chladnějšího rázu. Jsme ale zocelení ROCK(eři), a tak jsme to dobře zvládli!Projekt je podpořen dotačním programem Moravskoslezského kraje