• Školní projekty
  • ERASMUS+ Everybody deserves a fair chance!
  • Výjezd do Řecka

Kalimera! Καλημέρα

V rámci projektu ERASMUS+ s názvem „Everybody deserves a fair chance!“ jsme vyrazili od 30. 4. do 6. 5. s žáky devátých tříd do Řecka.

V sobotu jsme odjížděli v brzkých ranních hodinách z nádraží Ostrava-Svinov do Vídně, kde jsme přesedli na letadlo a odletěli do řecké Soluně. Zde na nás čekal autobus, který nás dopravil do města Volos, kde jsme strávili krásné následující dny.

Další den, v neděli, jsme se sešli s žáky a učiteli z Itálie, Řecka a Rumunska, které jsme dosud znali jen z online přenosů. Společně jsme navštívili Athanasakeion Archeologické muzeum, kde probíhaly stmelovací aktivity mezi našimi žáky a žáky ze spřátelených zemí. Dále jsme měli možnost prohlédnout si místní cihelnu (Muzeum Tsalapatas). Po kulturně nabitém dni jsme odpoledne vyrazili na pláž blízko hotelu, kde probíhaly oslavy zdejšího svátku květin a práce.

V pondělí začal oficiální program našeho setkání. Ráno jsme s místními skauty vyrazili na dobrodružnou výpravu na vrch Goritsa, kde jsme se ještě lépe poznali. Po návratu jsme ostatním představili naši školu a pozvali je na podzim do Ostravy. Italové a Řekové nás naučili své národní tance a společně jsme si zazpívali. Odpoledne jsme se vydali na skvělý oběd a po krátkém odpočinku v hotelu jsme se nechali odvézt zpět do centra Volosu, který se západem slunce právě ožil svým nočním životem.

Následující den jsme vyjeli do vnitrozemí navštívit Meteoru - kláštery vystavěné na vrcholcích skal, kam dlouhá staletí nevedla žádná schůdná cesta. Podívali jsme se taky do geologického muzea a ve městě Larisa jsme si prohlédli zachovalé antické divadlo.

Ve středu nám úplně nepřálo počasí. Bylo pod mrakem a sychravo. Jeli jsme se však podívat do domu lidového umělce Theofilia, do Byzantského muzea v horské vesnici Makrinitsa a v neposlední řadě jsme nakoupili spoustu suvenýrů našim blízkým. Odpoledne bylo již lepší počasí, a proto se ti největší otužilci schladili v Egejském moři.

Večer, při slavnostní večeři v jedné z nejstarších restaurací ve Volosu, jsme obdrželi certifikáty o účasti na projektovém setkání a uspořádali taneční party na pláži.

Ve čtvrtek ráno jsme se rozloučili s našimi přáteli a vyrazili na tříhodinovou cestu autobusem do Soluně. Brzy po ubytování jsme vyrazili obdivovat zdejší přístav, kostel sv. Cyrila s Metodějem a navštívili spoustu památek starověké římské říše. Prošli jsme si pěkný kus Soluně.

Poslední den se nesl ve znamení balení si věcí a odjezdu na letiště. Cestovali jsme různými dopravními prostředky celý den. Autobus, letadlo i vlak nám nejsou cizí.

Do České republiky jsme všichni dorazili v pořádku a výjezd do Řecka jsme si náramně užili. Přivezli jsme si nejen suvenýry, ale i spoustu zážitků a nově navázaná přátelství.

Na další fotky se můžete podívat ZDE